Jaka łazienka jest trendy? Który styl aranżacyjny przetrwa upływ czasu i będzie podobać się nawet po kilku latach? Czy wnętrza mogą się zestarzeć? Takie pytania stawia sobie każdy, kto urządza własną przestrzeń kąpielową. Najdłużej zastanawiamy się nad doborem kolorów.
Dlaczego problem kolorystyki wnętrza jest tak istotny? Głównie dlatego, że barwy wpływają na nasze emocje. Związek tych dwóch elementów nie jest tak oczywisty, jakby się mogło wydawać. Jednak zazwyczaj zielony we wnętrzach uspokaja, zimne odcienie poprawiają koncentrację, a czerwień podnosi ciśnienie krwi. Zagadnienie kolorów we wnętrzu dodatkowo podbija wpływowy świat mody, w którym hasło „dopamine dressing" nie schodzi z afisza. Barwne ubrania w ulubionych fasonach i odcieniach mają poprawiać nasz nastrój oraz podnosić samoocenę. Z drugiej strony, to stonowane, a nawet ciemne kolory wciąż uchodzą za synonim elegancji i ponadczasowości.
Łazienka i kolor
Czy te trendy przekładają się na urządzanie wnętrz oraz łazienek? Z pewnością tak. Ale warto pamiętać, aby przy projektowaniu przestrzeni mieszkalnych, nie poddawać się bezwzględnie wpływom mody. Wybór kolorowej lub monochromatycznej aranżacji łazienki powinien być kwestią osobistych preferencji i dopasowania do naszych oczekiwań. To przecież przestrzeń, w której zaczynamy oraz kończymy dzień i w której coraz częściej także odpoczywamy. Kolor może mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie i warto być świadomym jego działania.
Mamy dla Was dwie aranżacje - jedną stonowaną, drugą rozpromienioną barwą słońca. Która jest bliższa Waszym oczekiwaniom?
Poczuć się jak w SPA
Odpoczynek w klimacie wellness zawsze kojarzy się z naturą i płynącą z niej równowagą. Dlatego w łazienkach urządzonych w tym stylu dominują spokojne kolory przełamane dodatkami z drewna, kamień i wysokiej klasy elementy wyposażenia. Najczęściej to wnętrza stosunkowo duże, które umożliwiają organizację niezbędnej tu strefy wypoczynku z leżanką bądź fotelem. Bardzo często posiadają także okna. Dopływ dziennego światła akcentuje relaksującą atmosferę bliskości z przyrodą.
W łazienkach, w których panować powinien emocjonalny spokój przeważają monochromatyczne barwy z palety ziemi. Widać to doskonale na przykładzie aranżacji domowego saloniku kąpielowego w wellnessowym klimacie. Ściany i podłogi zdominowały płytki imitujące kamień. Jedyną dekoracją tych powierzchni są pasy z kaflami 3D. Całość uzupełniono elementami w ciepłym odcieniu drewna (meble, dekoracje) oraz białym wyposażeniem łazienkowym. Duża wanna przeznaczona jest do komfortowych, długich kąpieli, a rozbudowana strefa umywalki zapewnia wygodę podczas mycia i pielęgnacji twarzy. Warto zwrócić uwagę na armaturę, która jest ciekawym uzupełnieniem aranżacji. To baterie z linii Adore White/Chrom. Ich subtelny design i kolorystyka doskonale współgrają z pozostałymi elementami wyposażenia. W projekcie nie zapomniano o strefie odpoczynku. Tworzy ją niewielka kanapa idealnie dopasowana do klimatu wnętrza.
Zastosowana w łazience kolorystyka podkreśla atmosferę delikatności, akcentuje wizualny porządek i sprzyja wyciszeniu. Monochromatyczne barwy tworzą w tym przypadku idealną przestrzeń do odpoczynku.
Relaks w promieniach słońca
Wakacje, słońce, dojrzałe zboże – to jedne z przyjemniejszych skojarzeń związanych z latem i ciepłem. Często łączymy je w naturalny sposób z kolorem żółtym. I właśnie taką, odważną barwę zastosowano w tej aranżacji. Żółty uważany jest za kolor optymistów. Delikatnie pobudza, poprawia pamięć i odsuwa zmęczenie. Może być zatem idealny do łazienki dla osób, które to miejsce kojarzą właśnie z dynamicznym wejściem w dzień.
Warto pamiętać jednak, że nie wszyscy będą czuć się komfortowo w takim otoczeniu – na osoby wrażliwe może działać drażniąco. Na tym przykładzie widać, jak istotny jest dobór barw we wnętrzu do osobistych preferencji. Szczególnie, gdy chcemy wybrać żywe i mocne kolory, jak pomarańczowy, czerwony, purpurowy czy wspomniany żółty. Zanim poddamy się wpływowi chwili i ulegniemy lansowanym trendom, zbadajmy jak na nie reagujemy.
W naszej aranżacji ścianę w strefie wannowo-prysznicowej wyłożoną intensywnie żółtymi płytkami zrównoważono bielą. Do tego duetu idealnie pasują czarne akcenty w postaci otwartej szafki na łazienkowe drobiazgi i półki nad umywalką. Chociaż przestrzeń jest niewielka, udało się tu w niej zmieścić pełny program funkcjonalny. Wszystko dzięki połączeniu w jedno wanny i prysznica. Znajdziemy tu ciekawą armaturę – deszczownię Algeo z natryskiem i baterią wannową w wykończeniu chrom. Zapewnia ona wyjątkową wygodę podczas mycia, a przy okazji świetnie wpisuje się w niepowtarzalny charakter łazienki. Baterię z tej samej linii znajdziemy w strefie umywalki.
Dwie zupełnie różne aranżacje, dwa odmienne spojrzenia na wnętrze łazienkowe. Tylko od nas zależy, jak zorganizujemy tę przestrzeń i jakie emocje będzie przynosić nam codzienne jej doświadczanie.
FERRO
press box
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/monochromatyczna-czy-kolorowa